32 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Görüntüle 9 24 36

İnverter Nedir?

Bir invertör, DC voltajını bir AC voltajına dönüştürür. Çoğu durumda, giriş DC voltajı genellikle daha düşüktür, AC çıkışı ülkeye bağlı olarak 120 volt veya 240 Volt’luk şebeke besleme voltajına eşittir. İnverter, güneş enerjisi gibi uygulamalar için bağımsız bir ekipman olarak veya ayrı olarak şarj edilen pillerden yedek güç kaynağı olarak çalışmak üzere elde edilebilir.

Diğer yapılandırma, güç kaynağı ünitesi veya UPS gibi daha büyük bir devrenin parçası olduğu zamandır. Bu durumda, DC inverter girişi PSU’daki doğrultulmuş AC şebekesinden, güç varken UPS’deki doğrultulmuş AC’den ve güç kesintisi olduğunda akülerdendir. Anahtarlama dalga formunun şekline göre farklı tipte invertörler vardır. Bunların değişen devre konfigürasyonları, verimlilikleri, avantajları ve dezavantajları vardır.

Bir invertör, dc güç kaynaklarından bir ac voltajı sağlar ve ac ana şebeke voltajında ​​derecelendirilmiş elektronik ve elektrikli ekipmana güç sağlamak için kullanışlıdır. Ayrıca anahtarlamalı güç kaynaklarının evirme kademelerinde yaygın olarak kullanılırlar. Devreler, anahtarlama teknolojisine ve anahtar tipine, dalga biçimine, frekansa ve çıkış dalga biçimine göre sınıflandırılır.

DC’nin alternatif voltaja dönüştürülmesi, pil gibi DC kaynağında veya bir doğrultucu çıkışından depolanan enerjinin alternatif bir voltaja dönüştürülmesiyle elde edilir. Bu, sürekli olarak açılıp kapanan ve ardından transformatör kullanılarak yükseltilen anahtarlama cihazları kullanılarak yapılır. Bir transformatör kullanmayan bazı konfigürasyonlar olmasına rağmen, bunlar yaygın olarak kullanılmamaktadır.

İnverter Çeşitleri

1.On-Grid Sistem

Şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemleri, evler ve işletmeler tarafından açık ara en yaygın ve yaygın olarak kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler pil gerektirmez ve güneş enerjisi inverterleri veya mikro inverterler kullanır ve kamu elektrik şebekesine bağlıdır. Ürettiğiniz fazla güneş enerjisi elektrik şebekesine ihraç edilir.

Hibrit sistemlerden farklı olarak, şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemleri, güvenlik nedeniyle elektrik kesintisi sırasında çalışamaz veya elektrik üretemez. Elektrik kesintileri genellikle elektrik şebekesi hasar gördüğünde meydana geldiği için; Solar inverter hala hasarlı bir şebekeye elektrik besliyorsa, ağdaki arızayı/arızaları onaran kişilerin güvenliğini riske atacaktır.

2.Off-Grid Sistem

Şebekeden bağımsız olarak adlandırılan sistem bir elektrik şebekesine bağlı değildir ve bu nedenle pilin depolanmasını gerektiren bir sistemdir. Şebekeden bağımsız güneş enerjisi sistemleri, yıl boyunca yeterli güç üretecek ve genellikle çok daha az güneş ışığının olduğu kışın derinliklerinde bile evin gereksinimlerini karşılamak için yeterli pil kapasitesine sahip olacak şekilde uygun şekilde tasarlanmalıdır.

Pillerin ve şebekeden bağımsız invertörlerin yüksek maliyeti, şebekeden bağımsız sistemlerin şebekeye bağlı sistemlerden çok daha pahalı olduğu ve bu nedenle genellikle yalnızca elektrik şebekesinden uzak olan daha uzak alanlarda ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir. Bu durumla beraber, pil maliyetleri de hızlı bir şekilde düşmektedir, bu sebeple şehirlerde ve küçük yerleşkelerde bile şebekeden bağımsız güneş pili sistemleri için gelişmekte olan bir pazar vardır.

Şebekeden bağımsız bir sistemde kamu elektrik şebekesi yoktur. Mülkünüzde bulunan cihazlar tarafından güneş enerjisi kullanıldığında, fazla alınan güç pil bankanıza gönderilecek ve depolanacaktır. Pil tamamen dolduğunda, güneş sisteminden güç alımı durdurulacaktır. Güneş sisteminiz çalışmadığında (gece veya bulutlu günler), cihazlarınız akülerden güç çeker.

3.Hibrit Sistem

Modern hibrit sistemler, güneş enerjisi ve pil depolamayı bir arada birleştirir ve artık birçok farklı form ve konfigürasyonda mevcuttur. Akü depolama maliyetinin düşmesi nedeniyle, halihazırda elektrik şebekesine bağlı olan sistemler de akü depolamadan yararlanmaya başlayabilir. Bu, gündüz üretilen güneş enerjisini depolayabilmek ve geceleri kullanabilmek demektir. Depolanmış olan enerji tamamen tükendiğinde, şebeke yedek olarak işlevini görür ve tüketicilerin her iki durumda da avantajlı bir enerji sağlamasına sebep olur. Hibrit sistemler ayrıca pilleri ucuz olmayan elektrik kullanarak (genellikle gece yarısından sonra sabah 6’ya kadar) şarj edebilir.

Pil bankası: Hibrit bir sistemde, mülkünüzdeki cihazlar tarafından güneş enerjisi kullanıldığında, fazla güç pil bankasına gönderilecektir. Pil bankası tamamen şarj olduğunda, güneş sisteminden güç almayı durduracaktır. Pilden gelmekte olan enerji sonrasında boşaltılabilir ve genel olarak elektrik maliyetinin tipik olarak en yüksek olduğu akşam saatlerinde evinize güç sağlamak için kullanılabilir.

İnverter Fiyatları

İnverter fiyatları, tipine, modeline ve kullanım alanına göre değişiklik göstermekte ve işlevine göre fiyatı inip ya da çıkmaktadır. İhtiyacınıza ve güneş panelinize göre seçeceğiniz inverter fiyatı diğerlerine göre farklılık gösterebilir. Firmamız en kaliteli ve ihtiyacınıza uygun inverter çeşitlerini en uygun fiyatlar ile sizlere sunmakta ve ihtiyacınızı sorunsuz bir şekilde karşılayabilmenize olanak sağlamaktadır.

İnverter Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyacınız olan inverteri seçerken kullanmış olduğunuz güneş paneline uyumu ve hangi tipte olduğu çok önemlidir. Eviniz ya da herhangi başka bir mülkünüz için kullanacağınız birçok çeşit bulunması sebebiyle seçiminizi iyi araştırmada bulunarak yapmalısınız. Satın alacağınız ürünün kalitesi ve hangi tür malzemeden üretildiği, piyasaya göre fiyatı ve garanti güvenilirliğinin yanında kullanmış olduğunuz güneş panellerine ve cihazlarınıza uyumlu olması oldukça elzemdir. Bu yüzden bütün bu kriterleri göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza en uygun alışverişi yapmanız tavsiye edilir.