Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Güneş Paneli Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, güneş dünyadaki en bol enerji kaynağıdır. Herhangi bir zamanda Dünya’ya yaklaşık 173.000 terawatt güneş enerjisi çarpıyor. Bu da dünyanın toplam enerji ihtiyacının 10.000 katından daha fazladır. Güneş enerjisini yakalayıp eviniz veya işiniz için elektriğe çeviren güneş enerjisi, mevcut iklim kriziyle mücadele ve fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmada önemli bir çözümdür.

Bir güneş paneli veya güneş modülü, bir fotovoltaik sistemin bir bileşenidir. Bir panele yerleştirilmiş bir dizi fotovoltaik hücreden yapılmıştır. Çeşitli dikdörtgen şekillerde gelirler ve elektrik üretmek için kombinasyon halinde kurulurlar. Herhangi bir güneş panelinin ana bileşeni bir güneş pilidir. Spesifik olarak, tek bir güneş paneli oluşturmak için birkaç güneş pili kullanılır. Bu hücreler, cihazın güneş ışığını elektriğe dönüştüren kısmıdır. Çoğu güneş paneli, kristal silikon tipi güneş pillerinden yapılır. Bu hücreler silikon, fosfor ve boron katmanlarından oluşur (birkaç farklı fotovoltaik hücre türü olmasına rağmen). Bu hücreler üretildikten sonra bir ızgara modeline yerleştirilir. Birçok farklı boyutlandırma seçeneği mevcut olduğundan, kullanılan bu hücrelerin sayısı büyük ölçüde oluşturulan panelin boyutuna bağlıdır.

Güneş panelleri doğru elektrik akımı üretir. Bu daha sonra bir invertörden geçirilerek alternatif akıma dönüştürülür ve bu akım daha sonra Ulusal Şebekeye yönlendirilebilir veya güneş panellerinin bağlı olduğu ev veya işyeri tarafından kullanılabilir.

Güneş enerjisinin bazı avantajları nelerdir?

  • Güneş panelleri, güneş parlarken size garantili güç sağlar ve gün boyunca tutarlı, istikrarlı bir üretim şekli sağlar.
  • Güneş panelleri, diğer yenilenebilir teknolojiler kadar fazla alana ihtiyaç duymaz ve çok çeşitli yerlere kurulabilir.
  • Kurulduktan sonra, güneş panelleri çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez. Sadece onları kir ve birikintilerden uzak tutmak için ara sıra yapılan temizlik vardır.
  • Güneş panelleri elektrik üretirken gürültü kirliliği oluşturmazlar.
  • Güneş panelleri çok güvenlidir. Çoğunlukla silikon levhalardan yapılırlar ve fotovoltaik hücrelerin herhangi bir toksin veya duman sızdırma veya yayma tehlikesi yoktur.

Güneş Paneli Çeşitleri

Farklı tipteki güneş panelleri arasında ayrım yapmak, genellikle tek bağlantılı ve çok bağlantılı güneş panelleri veya birinci, ikinci veya üçüncü nesiller arasında ayrım yapmak anlamına gelir. Tek kavşak ve çok kavşaklar, güneş ışığını gözlemleyecek olan güneş paneli üzerindeki katman sayılarına göre farklılık gösterirken, üretime göre sınıflandırma, farklı tipteki güneş panellerinin malzemelerine ve verimliliğine odaklanmaktadır.

Hem monokristal hem de polikristal güneş panelleri, genel güneş PV sisteminde aynı işlevi görür: güneşten enerji yakalar ve onu elektriğe dönüştürürler. Her ikisi de bol, çok dayanıklı bir element olduğu için güneş panelleri için kullanılan silikondan yapılmıştır. Birçok güneş paneli üreticisi hem monokristal hem de polikristal paneller üretmektedir.

Monokristal silikon ya da polisilikondan yapılan geleneksel güneş paneli türleridir ve en yaygın olarak geleneksel ortamlarda kullanılmaktadır.

– Monokristal Güneş Panelleri (Mono-SI)

Bu tip güneş panelleri (monokristal silikondan yapılmıştır) en saf olanıdır . Onları tek tip koyu görünümden ve yuvarlatılmış kenarlarından kolayca tanıyabilirsiniz. Silikonun yüksek saflığı, bu tip güneş panelinin en yüksek verimlilik oranlarından birine sahip olmasına ve en yenilerinin %20’nin üzerine çıkmasına neden olur.

Monokristal güneş panelleri için güneş pilleri yapmak için silikon çubuklar halinde oluşturulur ve levhalar halinde kesilir. Bu tip paneller, kullanılan silikonun tek kristalli silikon olduğunu belirtmek için “monokristal” olarak adlandırılır.

– Polikristal Güneş Panelleri (Poli-SI)

Bu tip güneş panellerinin kareli olması, açılarının kesilmemiş olması ve mavi, benekli bir görünüme sahip olması nedeniyle bu panelleri hızlıca ayırt edebilirsiniz. Polikristal güneş panelleri genellikle monokristal seçeneklerden daha düşük verimliliğe sahiptir, ancak avantajları daha düşük bir fiyat noktasıdır. Ayrıca ek olarak belirtmemiz gerekirse, polikristal güneş panelleri, monokristal panellerine göre siyah ton yerine mavi bir renk tonuna sahip olma eğilimindedir. Polikristal güneş panelleri de silikondan yapılmıştır.

Güneş Paneli Fiyatları

Güneş paneli fiyatları, üretmiş olduğu güce ve bazı özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklikler tercihiniz ve size en uygun güneş paneli modeline göre şekillenmektedir. Firmamız en kaliteli ve en işlevsel güneş paneli modellerini sizlere en uygun fiyatlar ve garanti ile sunmaktadır.

Güneş Paneli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyacınıza göre güneş paneli seçerken öncelikle sizin ihtiyacınızı karşılayacak modeli bulabilmektir. Eviniz için istiyorsanız buna göre, işletmeniz için istiyorsanız bu kriterlere göre bir model tercih etmelisiniz. Satın alacağınız güneş panelinin kalitesi ve üretildiği malzemeler son derece önemlidir ve uzun ömürlülük açısından fark yaratan kavramlardır. Alacağınız güneş panelini iyi araştırmalı ve ihtiyacınızı en uygun modeli aramalısınız. Kullanım amacınıza göre birçok model arasından bazı araştırmalar sonucunda karar kılmış olduğunuz panelin kalitesini de araştırdıktan sonra gönül rahatlığı ile satın alabilir ve temiz enerji sayesinde hem çevrenize hem de kendinize büyük fayda sağlayabilirsiniz.